Czym różni się domena od hostingu?

Czym różni się domena od hostingu?

Osoby, które prowadzą swoje strony www często nie wiedzą, że posiadają zarówno nazwę domeny, jak i usługę hostingową – często utrzymywane w tej samej firmę. Skąd się to bierze? Czym różni się domena od hostingu?

Postaram się przedstawić krótką definicję tych pojęć:

Domena jest to unikalny ciąg znaków, łatwy do zapamiętania i przyjazny człowiekowi – jest to po prostu unikalny adres internetowy, pozwala on na łatwe znalezienie strony www, do której chcemy dotrzeć.

Domeny to np.: onet.pl, RejestracjaDomen.pl, franekdzbanek.waw.pl, natomiast hosting jest to określenie oznaczające miejsce na serwerze, gdzie informatyk/administrator umieszcza pliki tworzące stronę www, konfiguruje skrzynki pocztowe, bazy danych itp.

Hosting oraz domena to elementy, które nie mogą istnieć bez siebie – domena pokazuje serwer, gdzie umieszczona jest strona, skrzynki pocztowe itp.

Serwer natomiast znalazłby dużo mniej zastosowań, gdyby nie nazwa domeny, łatwa do zapamiętania, która na niego kieruje –prościej, łatwiej i przyjemniej jest podawać wyszukiwarce nazwę www.onet.pl niż zapamiętywać ciąg cyfr tworzących adres IP – np. 112.24.137.84. W przypadku adresów email również o wiele wygodniejszy jest adres franek@dzbanek.pl niż ciąg oznaczenie alfanumeryczne, które jest ukryte pod tym adresem.

Domena i serwer są połączone między sobą poprzez serwery DNS, gdzie znajduje się cała konfiguracja domeny podzielona na rekordy. Najbardziej popularny jest rekord A, który kieruje do strony internetowej, jak również rekord MX, zawierający adres serwera pocztowego.

You might also likeclose