Czym jest CEIDG?

Czym jest CEIDG?

CEIDG 1 jest sto system elektroniczny, który służy przedsiębiorcy do zarejestrowania własnej działalności. System ten jest przeznaczony tylko dla osób fizycznych. Pozwala on na stronie internetowej wypełnić wniosek, w którym umieszcza się wszystkie informacje dotyczące nowej firmy, ale nie tylko.

Przedsiębiorca, który chciałby zgłosić zmiany w profilu swojej firmy też wypełnia taki wniosek. Elektroniczne rozwiązanie rejestrowania firmy jest pomysłem polityków, którzy obiecywali, że w jednym miejscu przedsiębiorcą będzie mógł zarejestrować firmę. Niestety zaproponowana forma posiada wady, ponieważ właściciel firmy musi odwiedzić niektóre instytucje, aby uzupełnić informacje o swojej firmy. Dzieje się tak w przypadku urzędu skarbowego. Przedsiębiorca musi udać się w to miejsce, aby złożyć odpowiedni druk, w którym informuje urząd o formie opodatkowania. Nie można tego zrobić elektronicznie.

W przypadku popełnienia błędów we wniosku elektronicznym trzeba koniecznie udać się do gminy, aby je poprawić. Wprowadzony projekt zawiera trochę błędów. Z pewnością jego główne założenie „jedno okienko” nie doszło do skutku. Przedsiębiorca pomimo wypełnionego poprawnie druku musi udać się jeszcze do niektórych instytucji, aby uzupełnić dokumenty, które są przez te urzędy wymagane. Samo zgłoszenie działalności firmy niestety nie wystarczy.

Trzeba jednak liczyć na to, że wprowadzenie takiego rozwiązania pociągnie za sobą kolejne zmiany i to „jedno okienko” zacznie w końcu funkcjonować zgodnie z założeniami.

You might also likeclose