Czym jest audyt podatkowy?

Czym jest audyt podatkowy?

Podmioty gospodarcze prowadzące działalność na terenie UE oraz kraju są zobowiązane do prowadzenia ewidencji księgowej dla celów podatkowych. Prawidłowość rozliczeń podatkowych to kwestia kluczowa dla każdego podmiotu. Nawet zatrudnianie księgowych, korzystanie z usług doradców nie zawsze daje pewność że wszystkie rozliczenia były czy są dokonywane w sposób prawidłowy czy też korzystny dla przedsiębiorcy. Stąd korzystają z usług profesjonalistów których domeną jest pełne audyt podatkowy przeprowadzany w danej firmie za okres który jest istotny ze względów podatkowych. Z racji kształtu przepisów prawa podatkowego, zwykle jest to nie dłuższy czas niż 5 lat. Ponieważ ten czas stanowi granicę odpowiedzialności wstecz za błąd w rozliczeniu.

Czym jest zatem audyt podatkowy? To przeprowadzona przez zewnętrzny podmiot kompleksowa kontrola wszystkich dokumentów księgowych generowanych w przedsiębiorstwie. Działanie to jest prowadzone zawsze przez najlepszych specjalistów z instytutów i firm uprawnionych do prowadzenia takiego działania. Dzięki temu zamawiający audyt ma pewność że zostaną wykryte wszystkie nieprawidłowości oraz takie rozwiązania które niekoniecznie są dla podmiotu gospodarczego korzystne. Trzeba pamiętać że audyt to nie tylko kwestia sprawdzania czy przedsiębiorca nie łamie prawa, to tak samo usunięcie złych praktyk narażających na dodatkowe koszty i dolegliwości podatkowe podmiot gospodarczy.

Zatem audyt podatkowy to narzędzie dzięki któremu przedsiębiorca tworzy dla siebie tak zwaną mapę zagrożeń podatkowych. Dokładnie uzyskuje informacje które z inwestycji i działań są związane z wyższym ryzykiem wzrośnięcia zobowiązania podatkowego w okresie długo terminowym jak również krótkoterminowym. Tym bardziej zaleca się świadomym przedsiębiorcom korzystanie z usług specjalistów od przeprowadzania audytów. Jest to jeden z elementów nowoczesnego i rzeczywiście skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Przekona się o tym każdy, kto taką audytową kontrolę zamówi we własnym przedsiębiorstwie.

You might also likeclose