Czy warto wybrać 3 filar emerytalny?

Czy warto wybrać 3 filar emerytalny?

3 filar jest dobrowolną formą zabezpieczenia swojej „złotej przyszłości”. Jest to filar, emerytalny który w założeniu ma umożliwić Polakom godne życie po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej, nie obniżając przy tym ich standardu życia. Właśnie dlatego, każdy z nas powinien poważnie zastanowić się nad założeniem 3 filaru, który stanie się gwarantem bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej w chwilach gdy nie będziemy w stanie pracować.

Świadczenia jakie będziemy otrzymywać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z Otwartego Funduszu Emerytalnego będą znacznie niższe, niż wysokość zarobków, które uzyskiwaliśmy w trakcie naszej kariery zawodowej, ponieważ będą one wynosiły około 60% naszych zarobków. Większości z nas marzy się aby w okresie „złotego wieku” podróżować, wypoczywać i korzystać z uroków życia, na które nie było czasu w wieku produkcyjnym. W związku z tym ciężko będzie pogodzić się z obniżeniem dochodów, prawie o połowę, co gdy dojdą do tego kłopoty ze zdrowiem, może okazać się sytuacją nie do przezwyciężenia. Powinniśmy pamiętać o tym, że to tylko i wyłącznie od nas zależy, jak wiele środków, będziemy mieli do dyspozycji – im wcześniej zaczniemy inwestować w naszą przyszłość i odkładać środki w produkcie takim jak 3 filar – tym szersze perspektywy otwierają się przed nami i naszymi bliskimi. Jest tylko jeden problem dotyczący prawie wszystkich. Polaków. Bardzo ciężko jest odkładać pieniądze, w przeciwieństwie do ich wydawania.

Obecnie wydawanie pieniędzy jest bardzo proste ponieważ, na rynku dostępnych jest wielu sprzedawców oferujących wszelkiego rodzaju produkty i usługi. O wiele trudniej jest oszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli mamy na myśli oszczędzanie na emeryturę w produkcie jakim jest 3 filar emerytalny. A jeśli już jesteśmy w stanie oszczędzać, co wówczas wybrać?

Wybierając 3 filar można skorzystać z propozycji instytucji oferujących Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Obecnie dostęp do rozwiązań takich jak 3 filar emerytalny jest naprawdę bardzo dobry, dzięki coraz bardziej rozwijającej się sieci serwisów internetowych, w których możemy znaleźć nie tylko oferty produktów 3 filarowych, ale również dużo ciekawych informacji. Rozpoczynając oszczędności emerytalne, wiele osób wybiera 3 filar w formie ubezpieczenia z ubezpieczeniowymi kapitałowymi. Nie jest to najlepszym pomysłem, ponieważ ubezpieczenia są drogie i w związku z tym zdarzają się sytuacje kiedy po obliczeniu ile wpłaciliśmy do 3 filaru a ile środków mamy zgromadzone – wychodzi na to że jesteśmy „na zero” albo wręcz „na minusie”

Rozpoczynając oszczędzanie na emeryturę, w niektórych produktach typu Unit-linked możemy skorzystać z promocji polegających na doliczeniu do naszych pierwszorocznych składek dodatkowych środków, w wysokości 10-15%, które pozwalają cieszyć się większymi zyskami. Dobry 3 filar, który  pozwala zgromadzić wystarczający kapitał na emeryturę, to strzał w dziesiątkę.

You might also likeclose