Czy warto startować z biznesem w spółce?

Czy warto startować z biznesem w spółce?

Czasy są ponoć ciężkie. Ponoć, bo jak się pojedzie w weekend do centrów handlowych to zawsze tam pełno ludzi latających z wypchanymi torbami znanych marek. Ale do konkretów. Większość z nas jest zatrudniona w jakieś firmie. Pracujemy po 8 godzin i zarabiamy X pieniędzy miesięcznie licząc na awans. Co niektórzy mają przed sobą zero perspektyw. Tacy też najbardziej myślą o otwarciu swojego biznesu. Szczerze powiedziawszy, 90% społeczeństwa chciałoby mieć własny biznes, jednak zawsze coś stanie im na drodze. Czy to pieniądze, czy to wysoki kurs Euro, czy też czarny kot, czy też po prostu lenistwo. Niektórzy po prostu nie są stworzeni do prowadzenia własnego biznesu i dobrze się czują na korporacyjnych stołeczkach. Nie ukrywajmy, że potrzeba na świecie i takich ludzi. W końcu my, jako przedsiębiorcy z własnym biznesem, musimy mieć kogo zatrudniać.

Jednak jak już dojdzie do tego, że mamy super pomysł na zarobienie pieniędzy to potrzebujemy albo pieniędzy, albo kolejnych dwóch rąk do pracy. Wtedy też najczęściej zakładamy spółki. Czy będzie spółka akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością czy może spółka jawna. To już zależy od warunków współpracy, jakie ustalimy miedzy nami a wspólnikiem.

Do najbezpieczniejszych rodzajów spółek zaliczają się spółki z.o.o.. Niski początkowy kapitał zakładowy w wysokości 5.000zł oraz brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki (mamy tutaj tylko ryzyko ekonomiczne związane bezpośrednio z inwestycją w spółkę). Dużym, a wręcz ogromnym minusem (ale to chyba tylko w naszym kraju ;] ) spółki z.o.o. jest wymóg pełnej księgowości i badań sprawozdań finansowych. Koszmarna sprawa dla tzw. kombinatorów.

Najczęściej wybieranym wariantem spółki jest spółka jawna. Nie wymaga ona żadnego wkładu (mówimy tutaj o kapitale zakładowym). Wspólnikami mogą być osoby prawna i fizyczne. Odpowiedzialność za zobowiązania jest dość nieciekawa, ponieważ każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W tym momencie liczy się nasze zaufanie do partnera biznesowego.

Niezależnie od wybranej formy tworzenia biznesu z drugą osobą, spółki mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak chyba więcej jest na świecie tych drugich. Nie ma co ukrywać, że każdy ma swoją wizję prowadzenia biznesu, a każde pójście na ustępstwo względem drugiej osoby może doprowadzić do kłótni, a dalej do zamknięcia spółki i interesu.

You might also likeclose